افزایش انرژی بدن / افزایش میزان انرژی بدن در طب سنتی / راهکار افزایش سطح انرژی بدن

سلامت 02 ژوئن 2018 بدون دیدگاه

افزایش انرژی بدن / افزایش انرژی بدن با طب سنتی / قرص افزایش انرژی بدن / راهکار افزایش سطح انرژی بدن / مواد غذایی برای افزایش انرژی بدن / ویتامین های انرژی زا / افزایش انرژی با ماساژ / افزایش انرژی با مدیتیشن / قرص ویتامین انرژی زا

افزایش انرژی بدن، چگونه و چطور در کمترین زمان ممکن. با اعتماد مگ همراه شوید تا با تمامی راهکارهای موجود آشنا شوید.


در این مطلب می خوانید: (برای مراجعه به بخش مورد نظر کلیک کنید)

افزایش انرژی بدن با رژیم غذایی
مواد غذایی پر انرژی برای افزایش انرژی بدن
تاثیر نوشیدن قهوه برای افزایش انرژی بدن
تاثیر ورزش سبک برای افزایش انرژی بدن
تاثیر یوگا و مدیتیشن در افزایش انرژی بدن
تاثیر میزان کار بر انرژی بدن
تاثیر خواب در افزایش انرژی بدن
تاثیر حمام و عطر بر افزایش انرژی بدن
تاثیر ماساژ بر افزایش انرژی بدن
تاثیر فشار درمانی بر افزایش انرژی بدن
افزایش انرژی بدن با طب سنتی

قرص افزایش انرژی بدن


افزایش انرژی بدن / افزایش انرژی بدن با طب سنتی / قرص افزایش انرژی بدن / راهکار افزایش سطح انرژی بدن / مواد غذایی برای افزایش انرژی بدن / ویتامین های انرژی زا / افزایش انرژی با ماساژ / افزایش انرژی با مدیتیشن / قرص ویتامین انرژی زا

آیا تا به حال در هنگام خستگی آرزو کرده اید که ای کاش انرژی بیشتری داشتید و از وقت خود بهتر استفاده می کردید؟ در ادامه به نکاتی برای افزایش انرژی و هشیاری اشاره خواهیم کرد.

همه ما ممکن است هنگام انجام کارهای مهم احساس خستگی یا کمبود انرژی را تجربه کرده باشیم. برای مثال یک کارمند را فرض کنید که پروژه های کاری را خارج از وقت اداری انجام می دهد. در ابتدا کم انرژی بودن و ناامیدی ناشی از ناتوانی در انجام تمام کارهای مد نظرتان را مورد بحث قرار می دهیم. عوامل مختلفی ممکن است موجب خستگی و تحلیل انرژی شوند. کمبود خواب ویا استرس ناشی از کار از جمله دلایل ساده این امر هستند. اما عوامل پیچیده تری مانند داشتن شرایط مزمن یا تحت درمان بودن برای یک بیماری مزمن در این امر دخیل هستند. همان طور که کنار آمدن با خستگی ناشی از یک شرایط مزمن ممکن است سخت باشد، داشتن عادت های مطلوب سبک زندگی نیز می توانند سبب افزایش تدریجی سطح انرژی در بدن شوند. در ادامه به نکاتی که در رابطه با افزایش سطح هوشیاری ذکر می شوند توجه کنید.

افزایش انرژی بدن با رژیم غذایی

غذا یکی از اصلی ترین منابع تامین انرژی برای بدن است. بنابراین اگر می خواهید سطح انرژی بدن خود را در سطح بالایی نگه دارید از غذاهای سالم استفاده کنید و سعی کنید مغذی ترین مواد غذایی را در رژیم غذایی خود بگنجانید. مقیاس اندازه گیری واحد انرژی کالری می باشد. چنانچه بدن به اندازه کافی کالری دریافت نکند، برای انجام عملکردهای خود دچار کمبودد سوخت می شود و احساس خستگی خواهد کرد. برعکس اگر در دریافت کالری زیاده روی شود بدن دچار کسلی و تنبلی می شود. بنابراین برای داشتن حس شادابی و آمادگی برای انجام فعالیت بایستی در دریافت میزان کالری جهت اعتدال رعایت شود. براساس معیارهای رسمی مرکز پیشگیری و سلامت ۲۰۱۵- ۲۰۲۰ میزان دریافت کالری روزانه برای زنان ۱۶۰۰ تا ۲۴۰۰ کالری و برای مردان ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ کالری می باشد. میزان دقیق کالری دریافتی هر فرد به سن، وزن و قد وی بستگی دارد. انرژی تنها به کالری مربوط نمی شود بلکه کیفیت را نیز دربر می گیرد. برخی از مواد غذایی از میزان انرژی بالای برخوردار هستند اما ارزش غذایی چندانی ندارند. به عبارتی دیگر این نوع مواد غذایی حاوی انرژی ناسالم هستند و ممکن است در طولانی مدت به سلامت بدن  آسیب برسانند. به این مواد غذایی اصطلاحا بدون کالری می گویند و معمولا مواد غذایی فرآوری شده یا بیش از حد فرآوری شده مانند شیرینی جات، چیپس و نوشابه را شامل می شوند.

مواد غذایی پر انرژی برای افزایش انرژی بدن

شما چه نوع مواد غذایی را برای افزایش انرژی خود هنگام خستگی یا نیاز ضروری به رژیم غذایی تان اضافه می کنید؟ براساس گزارش ویژه سلامت دانشکده پزشکی هاروارد، تحقیقات کمی در رابطه با چگونگی تغییر میزان انرژی بدن توسط مواد غذایی انجام شده است. بر این اساس برخی از مواد غذایی نسبت به سایر مواد غذایی حاوی انرژی بیشتری هستند. متخصصان دانشگاه هاروارو توصیه می کنند از مواد غذایی دارای گلوکز کمتر استفاده شود، برای مثال شکر حاوی مقادیر بالای گلوکز می باشد و بدن آن را دیرتر تجزیه می کند. انرژی حاصل از مواد غذایی پر انرژی به تدریج آزاد می شود و این امر سبب هشیاری در مدت زمان طولانی تری خواهد شد. این نوع مواد غذایی عبارت اند از: غلات کامل، میوه های مغزدار و برخی از میوه ها مثل: انگور، سیب، پرتقال، هلو، گلابی و گریپ فروت. همچنین سبزیجات پر فیبر مانند: نخود، لوبیا و سبزی های برگ دار در این دسته غذایی قرار می گیرند. تحقیقات نشان می دهند که موز منبع غنی از انرژی می باشد. براساس تحقیقی که در این رابطه انجام شده است، در زمان دوچرخه سواری خوردن موز در مقایسه با نوشیدنی های انرژی زا موجب ذخیره بهتر انرژی می شود و به احیای سوخت و ساز بدن کمک می کند و شامل انرژی مطلوب ترکیبی می باشد. بعلاوه اگر در خود احساس کسالت می کنید نوشیدن آب کافی بسیار مهم است. این امکان وجود دارد که خستگی از علائم کمبود آب در بدن باشد. بنابرای، نوشیدن آب کافی در طول روز سبب کاهش احساس خستگی می شود.

تاثیر نوشیدن قهوه برای افزایش انرژی بدن

برای بسیاری از ما حین خستگی نوشیدن قهوه برای بیدار ماندن به عنوان یک راه حل محسوب می شود. اما این راه حل واقعا همان چیزی است که انرژی بدن را تامین می کند؟ باتوجه به گزارش متخصصین دانشگاه هاروارد، کافئین موجود در قهوه، چای و کاکائو باعث تمرکز بهتر، هشیاری و پذیرش بیشتر مغز می شود. هچنین کافئین موجب افزایش ضربان قلب و در نتیجه افزایش قدرت بدنی برای مدت زمان کوتاهی می شود. باید خاطر نشان کرد افرادی که به میزان نوشیدن قهوه روزانه شان و به سبب آن دریافت انرژی توجهی ندارند، به تدریج مقدار آن را افزایش می دهند و این امر موجب وابستگی آن ها به کافئین می شود و بدون داشتن فایده ای سلامت کلی شان را تحت تاثیر قرار می دهد. اگرچه  این راه حل می تواند برای افرادی که برای کاهش خستگی بعد از ظهر یک فنجان قهوه می نوشند موثر واقع شود، البته زمان نوشیدن قهوه در روز نیز در تاثیر گذاری آن دخیل می باشد. نوشیدن قهوه بایستی بین ساعت های ۹:۳۰ تا ۱۰:۳۰ باشد. در این ساعات روز میزان کورتیزول و هورمون ها که به سوخت وساز بدن کمک می کنند در بالاترین سطح خود قراردارند. توجه به این مسئله موجب تاثیرگذاری کافئین بر بدن می شود.


بیشتر بخوانید:

نحوه رست قهوه


تاثیر ورزش سبک برای افزایش انرژی بدن

بعضی وقت ها ممکن است حین کار احساس خستگی کنید و حس کنید عملکرد مغزتان کاهش پیدا کرده است. ممکن است از صندلی خود بلند شوید، بدن تان را بکشید و در محل کار خود کمی قدم بزنید و سپس به کارتان ادامه دهید. شاید کمی تحرک برای کاهش خستگی تان مفید باشد. بر اساس گزارش های ارائه شده توسط متخصصین دانشکده پزشکی هاروارد، ممکن است ورزش کردن اولین راه حل برای کاهش خستگی نباشد اما می تواند بدن و مغز را برای بهبود انرژی تحریک کند. انجام هر نوع فعالیت ورزشی موجب ایجاد واحد های سلولی تولید انرژی در ماهیچه ها و حفظ فعالیت بدن می شود. بعلاوه، ورزش سبب افزایش ظرفیت حمل اکسیژن در بدن و درنتیجه افزایش گردش خون می شود. بنابراین اکسیژن سریع تر به همه قسمت های بدن منتقل می شود. این فرآیند موجب تحریک هورمون های استرس و به همان اندازه سبب انرژی و هشیاری بیشتر بدن خواهد شد. اما چه نوع ورزش هایی مناسب هستند؟ به نظر متخصصین هر فعالیت ورزشی ممکن است مفید باشد. شما مجبور نیستید وقت زیادی را برای نگرانی در رابطه با نوع فعالیت ورزشی صرف کنید. همچنین نیازی به چندین مایل دویدن برای رهایی از خستگی نمی باشد. تحقیقی که اخیرا بر روی صد ها شرکت کننده در طول ۱۵ سال در این زمینه صورت گرفت است نشان می دهد که نیم ساعت ورزش ایروبیک در روز در طولانی مدت به سلامت بدن کمک می کند.

تاثیر یوگا و مدیتیشن در افزایش انرژی بدن

تمرین یوگا و مدیتیشن ممکن است به افزایش میزان انرژی بدن کمک کند. زیرا این تمرین بر تکنیک هایی مانند تنفس دقیق تمرکز دارد که خود موجب آرامش بیشتر خواهد شد. بنابراین چنانچه علت خستگی شما استرس باشد، تمرین روزانه یوگا یا مدیتیشن به کاهش اثرگذاری محرک های استرس زا کمک خواهد کرد. بر اساس تحقیقی که در این زمینه انجام شده است، افرادی که یوگا و مدیتیشن تمرین می کنند از سیستم ایمنی قوی تری برخوردار هستند و در مقابله با استرس و اضطراب انعطاف پذیری بیشتری از خود نشان می دهند. تحقیق دیگری در همین رابطه نشان می دهد که ۲۵ دقیقه تمرین یوگا در مقایسه با مطالعه سبب بهتر شدن خلقیات افراد و همچنین افزایش میزان انرژی و عملکرد آن ها می شود. در نتیجه مطالعات انجام شده معین می کنند که تمرین یوگا برای افرادی که در حیطه های کاری پر مشغله کار میکنند موجب کاهش اضطراب و بهبود علائم افسردگی می شود.

تاثیر میزان کار بر انرژی بدن

این مورد ظاهرا برای افرادی که مشغله های فراوانی دارند مانند همسران، والدین و اشخاصی که در حرفه سختی کار می کنند، کارآمد نیست. این امکان وجود دارد که از مقدار زیاد مسئولیت های خود طاقت تان تاب شده باشد. این مسئولیت ها ممکن است شامل کارهای خانه مثل شستن ظرف ها و کارهای مهم مانند کار کردن روی پروژه های بزرگ باشد. در صورتی که برای انجام مسئولیت های خود راهکار مناسبی نداشته باشید این امر منجر به خستگی و افسردگی دائمی در زندگی روزمره تان خواهد شد. همچنین از حس لذت بردن از زندگی محروم می شوید. تحقیقات نشان می دهند افرادی که برای انجام کارهایی که به آن ها علاقه ندارند از مستخدم استفاده می کنند، درگیری فکری و جسمی در رابطه با آن ندارند و در نتیجه از سلامت عمومی بهتری برخوردار خواهند بود. الیزابت دان، استاد دانشگاه  گروه روانشناسی در دانشگاه انگلیسی کلمبیا در ونکوور کانادا، معتقد است انسان ها بایستی راه خود را از طریق تجربیات ناخوشایند پیدا کنند.

تاثیر خواب در افزایش انرژی بدن

برای افزایش انرژی بدن باید به این مسئله توجه داشته باشید که برای پرهیز از خستگی و بازیابی خود از اثرات خستگی و استرس حاصل از فعالیت های روزانه خواب کافی شبانه را فراموش نکنید. اگرچه بسیاری از افراد اغلب از تاثیری که کمبود خواب و اختلال در خواب بر میزان انرژی و سلامت عمومی بدن دارد، غافل می شوند. تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می دهند که کمبود خواب ممکن است منجر به ضعف اعصاب، مشکلات روحی روانی و افسرگی شود. مقدار خواب مورد نیاز برای هرفرد به سن و عوامل دیگری بستگی دارد. مقدار خواب مورد نیاز برای سرحال بودن در طول روز برای بزرگسالان به طور میانگین بین ۷- ۹ ساعت در شب می باشد. طبق توصیه های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، هر فرد بایستی برای داشتن خواب بهتر شبانه دارای یک برنامه ریزی سالم و منظم باشد. این برنامه می تواند شامل ساعات مشخصی برای خوابیدن در شب و بیدار شدن در صبح باشد. بله درست حدس زدید، روزهای تعطیل نیز باید طبق ساعت های مشخص شده عمل کنید. همچنین پیش از خوابیدن وسایل الکترونیک مانند: تلفن همراه، لپ تاپ و تبلت را از خود دور کنید. این اقدامات موجب می شوند که بدن مانند یک ساعت عمل کند، به طوری که هر روز راس ساعت مشخصی بیدار می شوید حتی اگر خسته باشید و بخواهید بیشتر بخوابید. به طور خلاصه، مسئله ای که اهمیت دارد اینست که چنانچه احساس کمبود انرژی کنید که می بایست داشته باشید با نیازهای خود آشنا می شوید و آن ها را اولویت بندی می کنید. کافئین می تواند در کوتاه مدت برای رفع خستگی مفید باشد اما به عنوان عامل اصلی برای حفظ انرژی ذخیره شده در بدن محسوب نمی شود. بنابراین بهتر است که یکسری عادت های سالمی برای خود ایجاد کنید تا در مقابله با استرس و تحلیل انرژی به شما کمک کنند.

تاثیر حمام و عطر بر افزایش انرژی بدن

هندی ها شیوه های جالبی برای بهبود شرایط روحی و روانی و افزایش انرژی بدن خود دارند. آنها از تکنیک های حمام درمانی و عطر درمانی نه تنها برای درمان برخی بیماری ها استفاده می کنند بلکه از این شیوه ها برای تغییر شرایط روحی و روانی بهره می گیرند. اگر بعد از یک روز کاری خسته و کوفته از محل کار به خانه برگشتید و نیاز دارید در مدت زمانی کوتاه حال تان را تغییر دهید، می توانید به روش مهاراجه ها حمام درمانی کنید و از عصاره پرتقال یا اسانس گل سرخ استفاده کنید. کافی است وان را از آب نیمه ولرم پر کنید و ۵ قطره از این عصاره ها را درون وان بریزید و به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه درون آب دراز بکشید. حتی اگر در حمام خانه وان ندارید می توانید به شیوه دیگری حمام درمانی کنید. دوش آب گرم را باز کنید و ۵ تا ۷ قطره از این عصاره را روی یک دستمال اسپری کنید و گوشه ای از حمام قرار دهید تا با تنفس آن بتوانید نشاط و شادابی را به جسم و روح تان منتقل کنید.

تاثیر ماساژ بر افزایش انرژی بدن

یکی از راه های ساده که در کمتر از ۱۰۰ ساعت و حتی کمتر از یک ساعت می توانید با کمک آن شرایط روحی و حال و هوای درونی تان را تغییر دهید و پرانرژی شده و انرژی بدن را افزایش دهید، ماساژ درمانی است. چینی ها با ماساژ بدن و تخلیه انرژی های منفی و انتقال انرژی مثبت از طریق مردین های بدن به فرد کمک می کنند تا با تمرکز تک تک سلول های بدنش را از فشارها و تنش های عصبی تخلیه کند. برای ارائه این ماساژ بهتر است از یک اتاق آرام و ساکت با اکسیژن کافی استفاده کنید و عضلات فرد را از شانه ها به سمت پایین با آرامش و ریلکسی ماساژ دهید. برای این کار بهتر است از سرانگشتان هر دو دست کمک بگیرید و به صورت موازی عضلات را از سرشانه ها به سمت پایین ماساژ دهید. بهترین حرکت برای ماساژ عضلات استفاده از کف دست و ایجاد حرکت دایره ای با فشار ملایم روی عضلات است.

تاثیر فشار درمانی بر افزایش انرژی بدن

شاید برای تان عجیب باشد که فشار درمانی بعد از یک روز پراسترس و تنش چگونه می تواند حال تان را بهتر کند. این کار چندان پیچیده نیست همان طور که قلب، مغز، روده ها، معده و تمامی ارگان ها و اندام های درونی بدن در کف دست یا کف پا پایانه عصبی دارند، سیستم عصبی بدن نیز در کف پا و دست پایانه های عصبی دارد که با تحریک آنها می توان انرژی را از طریق مردین ها و کانال های انرژی به سمت اعصاب مرکزی هدایت کرد. برای این منظور کافی است نقطه نمایش داده شده در تصویر را به مدت ۳ دقیقه ماساژ دهید. بهترین راه برای ماساژ این نقطه آن است که با کمک انگشت شست ۲۰ ثانیه روی این نقطه فشار دهید و ۲۰ ثانیه آن را رها کنید. این تکنیک به شما کمک می کند تا انرژی ها را از طریق مردین ها به مغز و اعصاب برسانید و انرژی های مخرب را تخلیه کنید.

افزایش انرژی بدن با طب سنتی

در طب سنتی چندین ماده و نوشیدنی انرژی زا، به ‌خصوص برای کودکان، نوجوانان و ورزشکارانی که به انرژی کافی در طول روز نیاز دارند، اشاره شده است. با اعتماد مگ همراه شده تا با این مواد آشنا شوید:

مواد انرژی زا برای افزایش انرژی بدن

انرژی بدن شما از طریق خوراکی‌هایی که می‌خورید، تأمین می‌شود. بهترین راه برای کسب بیشترین انرژی از غذاها، این است که مطمئن شوید بهترین غذاهای ممکن را می‌خورید. غذاهای طبیعی معمولا به‌اندازه‌ی مکمل‌های غذایی و خیلی بیشتر از غذاهای فراوری‌شده انرژی دارند. با مصرف مواد زیر، می توانید انرژی کافی برای بدن خود را کسب کنید:

آجیل و دانه

آجیل و دانه بهترین مواد غذایی برای مبارزه با چاقی و گرسنگی هستند. گنجاندن مجموعه‌‌ی متنوعی از آجیل و دانه در رژیم غذایی‌تان می‌تواند مواد مغذی سالم و انرژی زیادی برای شما فراهم کند. بادام، بادام برزیلی، بادام هندی، فندق، گردو، تخمه آفتابگردان و تخم کدو برای مصرف روزانه گزینه‌های بسیار خوبی هستند. توصیه می‌شود این مواد غذایی را به‌صورت خام و بوداده‌نشده مصرف کنید. این خوراکی‌ها میان‌وعده‌ای فوق‌العاده برای بعدازظهرها هستند.

بادام، به دلیل دارا بودن مواد مغذی مانند منیزیم و ویتامین B، که به بدن کمک می‌کنند تا غذا را به انرژی تبدیل کند، یک اسنک انرژی زای قوی است. بادام حاوی پروتئین‌هایی است که مسئول ماندگاری انرژی، و همچنین، کوآنزیم Q10 که مسئول تولید انرژی در سطح سلولی هستند.

این ترکیب از عناصر، بادام را تبدیل به یک انتخاب ایده‌آل بعنوان «مکمل» سریع انرژی و تقویت تحمل و توان بدن در طول روز کرده است. بادام همچنین، در کنترل قند خون بسیار مؤثر است. قند دلیل اصلی نوسانات انرژی در زمان خوردن یک وعده غذایی کامل است.

عسل

یک قاشق عسل در واقع یک قوطی نوشابه انرژی ‌زای طبیعی است. این شیرینی طبیعی انرژی را به تدریج به ماهیچه ‌های شما منتقل می‌کند به همین دلیل مصرف آن بعد از ورزش توصیه شده است. می‌توانید عسل را هر زمان و با هر چیزی از جمله چای مصرف کنید.

تخم مرغ

تخم مرغ یکی از کامل ترین انواع پروتئین است (حدود ۹۷ درصد از پروتئین موجود در تخم مرغ جذب بدن می‌شود!). به همین دلیل هر یک عدد تخم مرغ حدود ۳۰ درصد از پروتئین مورد نیاز بدن شما در طول روز را تامین می‌کند. همچنین تمام آمینو اسیدهای ضروری برای بازسازی ماهیچه ‌ها در بدن، در تخم مرغ موجود است. فرقی نمی‌کند تخم مرغ را به چه روشی (آب پز، نیمرو، خاگینه، املت و…) مصرف می‌کنید. به هر حال نباید قدرت این ماده غذایی را دست کم بگیرید.

موز

محققان موز را با نوشیدنی‌های حاوی هیدروکربن که دوچرخه‌سوارها در مسافت‌های طولانی مصرف می‌کنند، مقایسه کرده‌اند. آنها متوجه شد‌ه‌اند که موز به‌اندازه‌‌‌ی این نوشیدنی‌ها برای دوچرخه‌سوارها انرژی فراهم می‌کند. مشخص شده است که موز سرشار از پتاسیم، فیبر، ویتامین‌ها و میزان کافی کربوهیدرات است که انرژی طبیعی بسیار زیادی برای شما فراهم می‌کند. علاوه بر این، موز در مقایسه با میزان انرژی‌ای که فراهم می‌کند، بسیار ارزان است.

موز حاوی سه ماده قندی طبیعی (ساکارز، فروکتوز، گلوکز) است و در ترکیب با فیبر، مواد مغذی فوری و بادوامی را در اختیار بدن قرار می‌دهد. موز سرشار از ویتامین‌های B6 و B12، و همچنین، منیزیم و پتاسیم است که مانند یک بمب انرژی واقعی عمل می‌کنند. گلوکز سریعاً تجزیه شده و بلافاصله سطح انرژی بدن را تقویت می‌کند.

موز قادر است سطح تستوسترون را بصورت طبیعی تقویت کند. عنصر کلیدی موجود در موز، فولات است که سلامت قلب را حفظ کرده، خطر افسردگی را پایین آورده، و همانگونه که حدس زدید، انرژی را افزایش می‌دهد.

اسفناج

بیشتر افراد مزه اسفناج را دوست ندارند. اما، آیا می‌دانستید که اسفناج در زمره یکی از بهترین ( اگر بهترین نباشد) سبزیجات برگ دار قرار دارد؟ فواید فراوانی در مصرف اسفناج به عنوان یک از غذاهای انرژی زا نهفته است که در این میان می‌توان به تقویت سیستم قلبی عروقی، افزایش عملکرد مغز، و افزایش تمرکز و شفافیت ذهن اشاره کرد.

زردچوبه

این ادویه خوش آب و رنگ حاوی مقدار قابل توجهی کورکومین است، ماده ای که بر اساس تحقیقات انجام شده به افزایش قدرت حافظه، شبیه سازی ژن های عصبی و ساخت سلول های جدید مغز کمک می کند. علاوه بر این، با کاهش التهاب های مغز از ابتلا به آلزایمر جلوگیری می کند.

آووکادو

این میوه حاوی چربی های خوب بوده و سرشار از پتاسیم نیز می باشد. آووکادو دارای چربی مفید غیر اشباع تک زنجیره ای به نام اسید اولئیک است که موجب کاهش کلسترول خون می شود.علاوه بر آن، مصرف آووکادو موجب شفافیت پوست و مو نیز می شود. وجود چربی مفید و فیبر در آووکادو موجب شده تا سطح قند خون در بدن ثابت شود و در نتیجه عمل تمرکز راحت تر صورت گیرد.

شکلات تلخ

تکه ای کوچک از شکلات تلخ نیز به باانرژی بودن کمک می کند زیرا کافئین موجود در شکلات با داشتن ترکیبی تحریک کننده به نام تئوبرومین، باعث پرانرژی شدن مصرف کننده در طول روز می شود.

سالمون

سالمون یکی از سالمترین ماهی‌ها است و از مشخصه‌های این ماهی، گوشت نارنجی- صورتی آن است.

اسیدهای چرب اشباع نشده امگا – ۳ به کاهش کلسترول در بدن کمک می‌کنند؛ سالمون یکی از غذاهای انرژی زا است که سرشار از اسیدهای چرب بوده و از بیماری‌های قلبی پیشگیری می‌کند. علاوه‌ براین، سالمون سرشار از پروتئین، ویتامین B6، و نیاسین است که فاکتورهای تبدیل غذا به انرژی هستند. ماهی‌های آب سرد مانند سالمون سرشار از منیزیم هستند که در فرایند تبدیل گلوکز به انرژی مشارکت دارد.

سیب

سیب حاوی مقدار کافی فیبر، ویتامین C و آنتی‌اکسیدان است که با مزایای فراوانی همراه هستند. با این وجود، سیب همچنین حاوی فروکتوز (شکر) است که سریعاً توسط بدن گوارش شده و انرژی قابل توجهی را در اختیار بدن قرار می دهد. به دلیل بالا بودن سطح فیبر در سیب، هضم این میوه به زمان بیشتری نیاز دارد. اما به محض گوارش، انرژی پایداری را وارد بدن می‌کند که در مقایسه با انرژی حاصل از دیگر میوه‌ها، زمان بیشتری در بدن باقی می‌ماند. سعی کنید، روزانه یک سیب بخورید . اما برخی روزها که احساس تنبلی و کسالت بیشتری می کنید، برای جبران انرژی از ۳ عدد سیب بهره بگیرید.

برنج قهوه ای

برنج قهوه‌ای حاوی درصد بالای منیزیم است. این مینرالها عامل تولید انرژی از پروتئین‌ها و کربوهیدارتها هستند. برنج قهوه ای، همچنین، منبع غنی ویتامین‌های B است که مانند یک کاتالیزور غذا را تبدیل به انرژی می‌کنند. برنج که سرشار از کربوهیدراتها است که به منزله سوخت بدن بوده و انرژی لازم برای فعالیتهای روزانه را فراهم می‌کنند و عملکرد نرمال مغز را سبب می‌شود.

برنج قهوه‌ای از غذاهای انرژی زا و یک آنتی اکسیدان فوق العاده است که سطح کلسترول، سلامت قلب، و حتی دیابت را کنترل می‌کند.

جو دوسر

اگر فکر می‌کنید جو دوسر فقط مخصوص صبحانه است، اشتباه می‌کنید. یک کاسه‌ی بزرگ جو دوسر حاوی مقدار زیادی فیبر و حتی کمی پروتئین است. همچنین جو دوسر برای افرادی که بیماری قند خون دارند مناسب است. استفاده از نوع معمولی جو دوسر، بهتر از انواع بسته‌بندی‌شده است چرا که شکر به آن اضافه نشده است. به این ترتیب خودتان می‌توانید انتخاب کنید که چه چیزی به آن اضافه کنید، از جمله می‌توانید شیر، کمی عسل و انواع بری‌ها را به آن بیفزایید.

جینسینگ

از زمان‌های قدیم در طب سنتی از جینسینگ برای مقابله با ضعف و خستگی بدن استفاده می‌کردند، این گیاه انرژی و قدرت فیزیکی بدن را افزایش می‌دهد. نخست ریشه جینسینگ را آسیاب کنید تا عناصر فعال این گیاه آزاد شوند، سپس یک قاشق چای‌خوری از پودر جینسینگ را با عسل مخلوط و میل نمایید. علاوه بر این می توانید از قرص های جینسینگ که در تمامی داروخانه ها موجود است، استفاده نمایید.

سیب زمینی

سیب زمینی شیرین سرشار از کربوهیدرات، بتا کاروتن (ویتامین A) و ویتامین C است. تمام این عناصر در کاهش خستگی موثرند. مهم‌ترین نکته در رابطه با این نوع سیب زمینی این است که معمولا کودکان طعم آن را خیلی دوست دارند. به همین دلیل شما می‌توانید پوره سیب زمینی شیرین، یا حتی سرخ شده آن با روغن زیتون را به جای سیب زمینی معمولی در کنار غذا سرو کنید.

نوشیدنی های انرژی زا برای افزایش انرژی بدن

تا صحبت از افزایش انرژی در ورزش می شود ، ناخودآگاه به یاد دوپینگ می افتیم . در این مطلب نیز قصد داریم چند نوع دوپینگ را به شما معرفی کنیم ، با این تفاوت که این مواد کاملا مجاز می باشند و از طب سنتی آمده اند.

نوشیدنی شیر بادام

مواد لازم برای تهیه این نوشیدنی شامل ۵۰ گرم مغز بادام خام و پوست‌ کنده، ۱۰ بادام هندی خام، ۳ قاشق غذاخوری عسل و ۳ لیوان آب سرد یا شیر کم‌ چرب می‌شود. برای تهیه این نوشیدنی انرژی‌ زا باید بادام‌ ها را همراه عسل و آب یا شیر داخل مخلوط‌ کن ریخته و آن‌ قدر آن‌ ها را با یکدیگر مخلوط کنید که مایع یکنواختی به دست بیاید. برای پوست کندن بادام‌ های خام هم کافی است آن ‌ها را حدود ۶ تا ۸ ساعت خیس و سپس به سادگی، پوست آن ‌ها را جدا کنید. این نوشیدنی را می‌توان به عنوان یک میان وعده غذایی هم مصرف کرد.

چند مغز انرژی ‌زا

مواد لازم برای تهیه این نوشیدنی ۲۰ مغز بادام خام و پوست ‌کنده، ۴ مغز گردو، ۱۵ مغز پسته خام و پوست‌ کنده، ۵ مغز بادام هندی خام، ۱۰ چلغوز خام و پوست‌ کنده، ۳ قاشق غذاخوری عسل، ۷ خرمای رسیده و پوست ‌کنده و بدون هسته، ۱ قاشق غذاخوری کنجد خام، ۱ قاشق غذاخوری پودر نارگیل، ۵ لیوان شیر کم‌ چرب یا آب سرد و نصف قاشق چای‌ خوری زعفران ساییده است. برای تهیه این نوشیدنی انرژی ‌زا هم باید تمام این مواد را داخل مخلوط کن بریزید و آن ‌قدر آن‌ ها را با یکدیگر مخلوط کنید که مایع یکنواختی به دست بیاید.

شیر خرما

مواد لازم برای تهیه این نوشیدنی شامل ۵۰ گرم مغز بادام خام و پوست ‌کنده، ۲ قاشق غذاخوری عسل، ۱۰ خرمای رسیده و پوست کنده و بدون هسته و ۳ لیوان آب سرد یا شیر کم‌چرب می‌باشد. برای تهیه این نوشیدنی انرژی ‌زا باید بادام‌ ها را همراه خرما، عسل و آب یا شیر داخل مخلوط‌کن بریزید و آن ‌قدر آن ‌ها را با یکدیگر مخلوط کنید که مایع یکنواختی به دست بیاید. این نوشیدنی علاوه بر افزایش نشاط و انرژی، برای آرتروز و پوکی استخوان هم بسیار مفید است.

نوشیدنی زعفرانی

اگر نصف قاشق مرباخوری سرخالی زعفران با دو، سه لیوان آب جوش مخلوط شود و مقداری نبات، چند قطره آبلیمو و حتی مقداری گلاب به آن اضافه کنید از اثرات نشاط ‌آوری و ضد افسردگی بسیار قوی زعفران بهره خواهید برد. این نوشیدنی که نیاز چندانی به دم کشیدن ندارد، بدن را هم خوشبو می‌کند اما ممکن است باعث تپش قلب و سردرد شود بنابراین افرادی که سابقه تپش قلب یا سردردهای ضربان‌ دار دارند، نباید از این دمنوش استفاده کنند.

مصرف این دمنوش در سیکل ‌های ماهانه خانم‌ ها نیز توصیه نمی‌شود چرا که مثل زنجبیل و دارچین باعث افزایش خونریزی می‌شود.

نوشابه انرژی‌زای زنجبیلی

نصف قاشق مرباخوری پودر یا به اندازه یک بند انگشت کامل از زنجبیل تازه را خرد کرده و با دو لیوان آب جوشانده و میل کنید تا یک روز پر از انرژی داشته باشید. اگر طعم این دمنوش برایتان تند و غیرقابل تحمل است، چند قطره آب لیمو و مقداری عسل به آن اضافه کنید. این دمنوش باعث نشاط بسیار می‌شود؛ به‌خصوص اگر آن را صبح میل کنید، روزی بسیار پرانرژی و پرتلاش خواهید داشت. همچنین این دمنوش بهبوددهنده دردهای مفاصل و نفخ معده است، اما می‌تواند برای مبتلایان به زخم یا درد معده بسیار خطرناک باشد و سوزش معده یا سوزش زخم معده را افزایش می‌دهد.

زنجبیل در افرادی که سردردهای ضربان‌دار دارند، باعث تشدید سردرد می‌شود و به همین دلیل باید با احتیاط مصرف شود، اما افرادی که ضعف هضم دارند و بعد از خوردن دو، سه قاشق غذا احساس پری و سیری می‌کنند، می‌توانند برای تقویت هضم از این دمنوش استفاده کنند اما نوشیدن بیش از یک لیوان از این دمنوش به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.

دمنوش مخصوص اعصاب

برای تهیه این دمنوش یک قاشق غذاخوری بابونه، یک قاشق غذاخوری بادرنجبویه، یک قاشق غذاخوری اسطوخودوس و دو قاشق غذاخوری گل بنفشه (در تابستان) را با دو لیوان آب‌جوش مخلوط می‌کنیم اما در زمستان گل بنفشه را به یک قاشق غذاخوری محدود می‌کنیم. این ترکیب را با دو لیوان آب‌جوش ۲۰ دقیقه دم می‌کنیم، بعد می‌توان آن را تا سه بار در روز میل کرد. این دمنوش برای افرادی که به‌طور ناگهانی عزیزی را از دست داده و به‌اصطلاح دچار ترومای روحی و در پی آن دچار دردهای دائمی سر، شکم و… می‌شوند نیز کارساز خواهد بود.

دمنوش بادرنجبویه

دمنوش بادرنجبویه (lemon balm) به ریلکس شدن ذهن، آرامش و خواب خوب کمک می‌کند، طبع این نوشیدنی گرم است و برای زمستان بسیار مناسب است. این دمنوش را به دفعات می‌توان مصرف کرد و هیچ منعی برای افراد با مزاج‌های مختلف ندارد.

ترکیب چای سبز و سفید

ترکیب چای سفید، چای سبز و مقدار اندکی دارچین خستگی‌تان را کم می‌کند. این دمنوش می‌تواند به دفعات استفاده شود چراکه ضرر بسیار کمی دارد و بیشتر منفعت است، ترکیب این مواد به بازسازی قوا و رفع خستگی خیلی کمک می‌کند و برخلاف اسطوخودوس فقط رفع خستگی روحی نمی‌کند و علاوه بر آن خستگی جسمی را هم برطرف می‌کند. دمنوش‌های ترکیبی معمولاً هرکدام برای یک منظور با هم ترکیب می‌شوند، مثلاً دسته‌ای از دمنوش‌های ترکیبی انرژی‌زا هستند و بعضی دیگر کاهنده فشارخون و دسته‌ای دیگر آرامش‌بخش هستند که برخلاف انرژی‌زاها که ضربان قلب و انرژی را افزایش می‌دهند به ریلکسیشن و تنش‌زدایی از بدن کمک می‌کنند.

دمنوش سیب

یکی از ذخایر خوب برای دمنوش های زمستانی پوست میوه ها است. پوست سیب و دارچین و زنجبیل دمنوش مناسبی است که اگر آن را مثل چای دم کنید و مدت نیم ساعت بگذارید دم بکشد، دمنوشی مناسب و انرژی بخش و سرشار از ویتامین برای زمستان خواهید داشت.

دمنوش مرکبات

نسبت مساوی از پوست لیمو، پرتقال، چای سبز و آویشن خشک را در یک قوری آب جوش ۱۰ دقیقه دم کنید و در آخر کمی آب لیمو در آن بچکانید.

از خواص این دمنوش می توان به خاصیت ضدسرماخوردگی، کم کردن فشار و غلظت خون، کمک به عملکرد مطلوب کبد، انرژی زایی و برطرف کنندگی خستگی اشاره کرد ضمن این که دمنوش میوه ای در مقایسه با دمنوش گیاهی ویتامین بیشتری دارد، غنی از آنتی اکسیدان است و به افزایش سطح ایمنی بدن کمک می کند و مقوی اعصاب است.

چای دارچین

این نوشیدنی را می توانید با سه قطعه دارچین چوبی در یک قوری به مدت طولانی دم کنید. می توانید نیم ساعت یا ۴۵ دقیقه منتظر باشید و سپس به این نوشیدنی بسیار گرم و نیروبخش و ضد سرماخوردگی که کمی هم طعم تندی دارد، مقداری لیموی تازه اضافه کنید و با اندکی عسل آن را بنوشید.

چون این ادویه چاشنی غذاهای خانگی است، در دسترس ترین دمنوش محسوب می شود. دارچین، درد کمر، پا و مفاصل را کاهش می دهد و از دلهره و بوی بد دهان می کاهد و موجب افزایش فشارخون شده و رفع کننده سردمزاجی است. این دمنوش محرک اعصاب است و به دلیل طبیعت گرم و خشکی که دارد، قوای جسمانی را افزایش می دهد. البته انواع دمنوش زیره سیاه، گزنه، سنبل الطیب، نعنا، زنجبیل و هل نیز این خواص را دارند.

دمنوش برگ و میوه به

می توان گفت دمنوش برگ و میوه ی به خوشرنگ تر و دلچسب تر از چای و نسبت به سایر دمنوش ها معطرتر و بهترین نوع آن است. این دمنوش، سرفه خشک را درمان می کند، آرامبخش، باعث تقویت قوای مغزی و نیز مقوی قلب و کاهش دهنده استرس و نشاط آور است. از خواص دیگر آن تقویت قلب، کبد، معده، اعصاب، رفع کننده بوی بد دهان، ضدسرماخوردگی و التیام دهنده سردردهای مزمن است و به هضم غذا کمک می کند.

دمنوش گل گاوزبان

تجویز دمنوشی سنتی مانند گل گاوزبان می تواند مرهمی قوی برای سرفه های فصل سرما باشد. این دمنوش، آرامبخش و نشاط آور است، رنگ رخساره را باز می کند، تنگی نفس، گلودرد، دلهره و وحشت را از بین می برد و از غم و غصه می کاهد.

مصرف گل گاوزبان با عسل برای رفع تنگی نفس تجویز می شود و چون گفته شده حاوی منیزیم است از سرطان پیشگیری می کند. از دیگر خواص گل گاوزبان، تقویت قلب و اعصاب و جلوگیری از تپش قلب است. همچنین تقویت کننده کلیه و پیشگیری کننده از ورم و عفونت است و به دفع سنگ کلیه کمک می کند. مصرف این دمنوش برای زنان باردار و کودکان توصیه نمی شود.

دمنوش مخلوط انرژی زا

این دمنوش می تواند حاوی گشنیز، هل، دارچین، زنجبیل، میخک و جینسینگ باشد. جنسینگ نیروزا و مقوی است و به عنوان گیاه جوانی در جهان شهرت دارد و در بهبود حافظه و نشاط و تقویت قوای ذهنی و جسمی مؤثر است. میخک مقوی مغز است و از سرطان جلوگیری می کند. زنجبیل نیروبخش و مقوی معده و هل، معطر و مقوی بدن و دارچین نیز شادی آور است.

دمنوش جینسینگ

از زمان‌های قدیم در طب سنتی از جینسینگ برای مقابله با ضعف و خستگی بدن استفاده می‌کردند، این گیاه انرژی و قدرت فیزیکی بدن را افزایش می‌دهد. برای تهیه دمنوش جینسینگ نخست ریشه جینسینگ را آسیاب کنید تا عناصر فعال این گیاه آزاد شوند، سپس یک قاشق چای‌خوری از پودر جینسینگ را در درون قوری بریزید؛ ۲ فنجان آب جوش به آن اضافه کنید و بگذارید ۱۰ دقیقه به خوبی دَم بکشد؛ می‌توانید این دمنوش را با کمی عسل یا نبات شیرین کنید.

موارد منع مصرف دمنوش جینسینگ

کودکان، نوجوانان، زنان باردار و شیرده باید از مصرف دمنوش جینسینگ خودداری کنند؛ مصرف این گیاه برای مبتلایان به چاقی مفرط، آسم، عفونت شدید، مشکلات عصبی حاد، بی‌خوابی، فشار خون و سرطان مجاز نیست. جینسینگ می‌تواند عوارضی مانند اختلالات قاعدگی، درد در سینه، افزایش ضربان قلب، افزایش یا کاهش فشار خون، سر درد، اسهال، گیجی و حساسیت را در برخی از افراد به همراه داشته باشد که البته بروز این عوارض چندان شایع نیست؛ مصرف این گیاه همراه با نوشیدنی‌های محرک مانند چای و قهوه ممنوع است.

قاعده کلی تهیه دمنوش در طب سنتی

دمنوش‌هایی که با برگ یا گل تهیه می‌شوند، مدت دم‌ کشیدن‌شان کم است و کافی است بین ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت روی حرارت قرار بگیرند اما آن‌ها که چوب (مثل دارچین)، ریشه (مثل زنجبیل) یا بذر (مثل انیسون و رازیانه) دارند، مدت زمان دم کشیدن طولانی‌تری دارند تا عصاره‌شان به خوبی خارج شود مثلاً دارچین را تا دو ساعت یا حتی بیشتر هم می‌توان روی حرارت غیرمستقیم گذاشت به این ترتیب عصاره‌ اش بیشتر خارج می‌شود و نباید نگران تغییر طعم یا از دست رفتن خاصیتش بود.

قرص افزایش انرژی بدن

علاوه بر روش های فوق، شما می توانید از قرص های زیر را برای افزایش انرژی بدن استفاده کنید:

ویتامین B12

ویتامین B12 یکی از ۸ ویتامین گروه B می باشد که برای سلامتی بدن مهم می باشد.  ویتامین B12 و تمامی ویتامین های گروه B برای تبدیل غذا به گلوکز که منبع اصلی انرژی بدن است، کمک می کند. ویتامین B12 نقش مهمی در تنظیم سطح انرژی طبیعی بدن ما دارد. ویتامین B12 که گاهی اوقات سیانوکُبالامین نیز نامیده می‌شود، به سلامت قلب و گوارش و نیز سلامت سلول‌های عصبی (از جمله سلول‌هایی که برای انتقال پیام‌های عصبی ضروری‌اند)، کمک می‌کند و در تشکیل پوشش محافظتی اعصاب به نام غلاف میلین سلول مؤثر است. بنابراین کمبود این ویتامین می‌تواند منجر به اختلالات گوارشی و بروز بیماری‌های قلبی شود و همه‌ی عملکردهای شناختی افراد را با اختلال مواجه کند. حفظ میزان ویتامین B12  مناسب و کافی در بدن ضروری است. افرادی که میزان ویتامین B12 کمی دارد، ممکن است دچار کمبود انرژی بدن شوند. ویتامین های گروه B، حلال در چربی بوده و مصرف بیش از حد به علت رسوب آن به هیچ وجه توصیه نمی شود. ویتامین B12 به صورت قرص و آمپول در دسترس می باشد. گوشت و لبنیات دامی که از علف تغذیه کرده باشد، ماهی آزاد، طیوری که به‌طور طبیعی پرورش یافته‌اند و تخم آنها و گوشت اندام‌های داخلی دام‌ها (مانند جگر سیاه) منابعی سرشار از ویتامین B12 هستند.

آهن

آهن یک ماده معدنی رایج است که در بعضی از غذاها یافت می شود. آهن برای رساندن اکسیژن به سلول های بدن و سوخت و ساز آن ها نقش مهمی را ایفا می کند. کمبود آهن برای بدن بسیار مضر بوده و یکی از مهمترین تاثیر را در افزایش انرژی بدن شما دارد. در صورت کمبود آهن، قطعا احساس خستگی و ضعف خواهید کرد. با رفع کمبود آهن در بدن به راحتی می توانید خستگی را از خود دور کنید. مکمل های آهنبه صورت قرص یا کپسول در داروخانه های سراسر کشور موجود می باشد. مصرف بیش از حد آهن می تواند باعث ناراحتی معده، اسهال و غیره داشته باشد.

ویتامین E

ویتامین E،  از ویتامین های رایج در مواد غذایی و مولتی ویتامین ها می باشد. ویتامین E بیشتر بخاطر خواص آنتی اکسیدان مورد بررسی قرار گرفته است. آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین E، با رادیکال های آزاد مبارزه و از آسیب های سلولی نظیر سرطان جلوگری می کند. این ویتامین برای جلوگیری از پیری زودرس و بهبود سیستم ایمنی بدن بسیار مفید می باشد. کمبود ویتامین E می تواند باعث ایجاد ضعف در بدن شود. این ویتامین به صورت کپسول مایع در دسترس می باشد.

پتاسیم

پتاسیم یک ماده معدنی حیاتی برای عملکرد اندام ها و سلول های بدن است. پتاسیم تقریبا در هر عملکرد بدن نقش دارد. پتاسیم به تنها نمی تواند تاثیری در افزایش انرژی بدن داشته باشد. اما می تواند به اجزای دیگر برای ایجاد انرژی بیشتر کمک کند. پتاسیم به صورت کپسول در دسترس می باشد. عوارض مصرف یبش از حد پتاسیم می تواند تهوع، اسهال،و ناراحتی های معده باشد.

روی (Zinc)

روی یک ماده معدنی ضروری برای بدن می باشد. روی باعث بهبود سیستم ایمنی بدن، تنظیم آنزیم ها و هورمون ها شده و یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است. کمبود روی باعث احساس خستگی یا ضعف شده و در مردان باعث کاهش سطح تستسترون بدن می شود. روی به صورت قرص یا کپسول در داروخانه های سراسر کشور موجود است.

منیزیوم

منیزیوم یکی دیگر از مواد معدنی ضروری بدن بوده که متاسفانه از رژیم غذایی ما حذف شده است. منیزیوم نقش مهمی در رشد عضلات، خواب، انرژی و غیره دارد. کمبود منیزیوم می تواند باعث خستگی و مشکلات خواب در فرد شود. منیزیوم به صورت کپسول در داروخانه های سراسر کشور موجود است.