مدیتیشن و قدرت ذهن / تاثیر مدیتیشن در بدن / تاثیرات مدیتیشن بر آرامش ذهن

ورزش 16 ژوئن 2018 بدون دیدگاه

مدیتیشن و قدرت ذهن / تاثیر مدیتیشن در بدن – تمرکز – تصمیم گیری – کاهش استرس – بهبود حافظه فعال – حل مشکلات – افزایش خلاقیت – کاهش اضطراب – جوانی ذهن – درمان افسردگی –  افزایش شادی – درمان بی خوابی – کاهش فشار خون – کاهش درد – کاهش افسردگی – افزایش ایمنی بدن

مدیتیشن و تاثیرات آن بر بدن: این روزها احساس روبات بودن می‌کنید. به سختی به سرکار می‌روید و مجبورید با رئیس خود سر و کله بزنید. امسال دوباره تلاش می‌کنید و پول بیشتری از سال گذشته بدست می‌آورید.

به منزل و نزد کودکانتان می‌آیید که همیشه چیزی از شما تقاضا دارند و تمام کارهایی که باید در خانه انجام شود به ندرت برای شما زمانی باقی میگذارد تا با همسرتان وقت بگذرانید. شما حتی لحظه‌ای هم برای خود زمان ندارید و این شروع فرسودگی شماست. اما زندگی نباید این چنین باشد.

اگر راه حل ساده‌ای وجود داشته که از نظر علمی ثابت شده باشد و سطح استرس شما را کاهش دهد چه؟ چیزی که ذهن شما را از همه آشوب‌ها آزاد و به شما کمک کند تا هرروز صبح با تمرکز و انرژی بیشتر احساس سرزندگی داشته باشید؟ طوری که آماده باشید تا تمام دنیا را از آن خود کنید؟

این دقیقا همان کاری است که مدیتیشن انجام میدهد.

در حقیقت، بیش از ۵۰ سال تحقیقات علمی، انواع شواهد مزایای متحول‌کننده مدیتیشن را کشف کرده است. با اعتماد مگ همراه شوید تا با این شواهد آشنا شوید.


در این مطلب می خوانید: (برای مراجعه به بخش مورد نظر کلیک کنید)

تاثیر مدیتیشن در تسلط بر تصمیم گیری
تاثیر مدیتیشن در کنترل استرس
تاثیر مدیتیشن در تقویت حافظه و یادآوری اطلاعات
تاثیر مدیتیشن در تسلط و مهارت کلامی
تاثیر مدیتیشن در افزایش تمرکز
تاثیر مدیتیشن در تبدیل شدن مغز به یک ابرقدرت
تاثیر مدیتیشن در حل مشکلات
تاثیر مدیتیشن در افزایش خلاقیت
تاثیر مدیتیشن در کاهش اضطراب
تاثیر مدیتیشن در جوان ماندن مغز
تاثیر مدیتیشن در افزایش انعطاف پذیری
تاثیر مدیتیشن در کاهش افسردگی
تاثیر مدیتیشن در کاهش درد
تاثیر مدیتیشن در افزایش خویشتن داری
تاثیر مدیتیشن در افزایش شادی
تاثیر مدیتیشن در درمان بی خوابی
تاثیر مدیتیشن در کاهش فشار خون
تاثیر مدیتیشن در بهبود سلامت قلب و عروق
تاثیر مدیتیشن در افزایش ایمنی بدن
تاثیر مدیتیشن در کاهش حس تنهایی
تاثیر مدیتیشن در جلوگیری از آسیب های ژنتیکی
تاثیر مدیتیشن در ساده ترین راه برای شروع مدیتیشن
تاثیر مدیتیشن در مسیری برای رسیدن به بهترین نوع خودتان


مدیتیشن و قدرت ذهن / تاثیر مدیتیشن در بدن / تاثیرات مدیتیشن بر آرامش ذهن

تسلط بر تصمیم گیری

اگر غالبا تحت فشار هستید، احتمالا لحظاتی را تجربه کرده‌اید که در انتها، تصمیمات بدی گرفته‌اید. چه در فراموش کردن جزئیات در یک پروژه مهم و چه در اشتباهی بزرگ که افراد دیگر را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد، می‌دانید وقتی در بهترین حالت خود نیستید چه اتفاقاتی می‌افتد.

در مواقعی شبیه به این، چیزی که مختل می‌شود مهارتی به نام عملکرد اجرایی است.

به عبارت ساده، عملکرد اجرایی بخشی از مغز شماست که کمک می‌کند نتایجی را که می‌خواهید، بدست آورید. چیزی است که به شما کمک می‌کند کارهایی مثل مدیریت زمان، تمرکز، برنامه‌ریزی، سازماندهی و یادآوری جزئیات را انجام دهید.

تحقیقات شواهد قانع کننده‌ای را نشان می‌دهند که مدیتیشن به افرادی که عملکرد اجرایی مختل‌شده مانند اختلال عدم تمرکز/ بیش فعالی دارند، کمک می‌کند. مطالعه انجام شده توسط دکتر لییدیا زیلووسکا نشان می‌دهد ۷۸٪ از بزرگسالان مبتلا به اختلال عدم تمرکز/بیش فعالی، زمانی که به طور منظم از روش‌های مدیتیشن استفاده کردند، کاهش کلی علائم را تجربه کرده‌اند.

کنترل استرس

استرس باعث می‌شود که آمیگدال یا همان “مغز خزنده” شما فعال شود. آمیگدال قسمت درونی مغز شماست که با ترس و هیجان در ارتباط بوده و وظیفه اصلی آن کمک به زنده ماندن است.

سطوح بالای استرس می‌تواند شما را به حالت هیجانی وارد کند که توسط آمیگدال تحت فرمان قرار گرفته است. این حالت را می‌توان هنگامی که “فردی از کوره در می‌رود” و با احساسات غریب مانند ترس و یا خشم کنترل می شود، توضیح داد. برای درک موضوع به زمان‌هایی فکر کنید که در یک مشاجره بوده‌اید یا در حد مرگ از چیزی که ممکن بود به شما آسیب برساند، می‌ترسیدید.

هنگامی که شما در این حالت هستید، دیگر بخش‌های مهم مغز مانند قشر بیرونی (بخشی از مغز است که مسئول سطوح بالاتر تفکر مانند تصمیم گیری، خودآگاهی، همدلی و اخلاق است) از کار می‌افتند.

از آنجایی که در شرایط سخت‌تر زندگی روزمره، آمیگدال به خوبی لایه بیرونی مغز کار نمی‌کند، مدیتیشن می‌تواند ابتدا با خارج کردن شما از حالت هیجانی و سپس برگرداندن شما به حالت عادی، به کاهش سطح استرس کمک کند و بدین ترتیب شما را قادر می‌سازد با عملکرد بهتری با استرس روبرو شوید.

به عنوان مثال، شما ممکن است تمام وقت در حالت هیجانی در مورد چگونگی کسب پول بیشتر فکر کنید. اما از طریق مدیتیشن، با وجود تمام استرسی که دارید، با آنچه که مهم است ارتباط برقرار می‌کنید. قبل از اینکه دیر شود، متوجه می‌شوید که چیزهای مهمتری مانند ارتباط با فرزندانتان و حفظ رابطه با همسرتان را نادیده گرفته‌اید.

اسکن‌های MRI نشان می‌دهد که پس از یک دوره هشت هفته‌ای تمرین مدیتیشن و ذهن‌آگاهی، به نظر می‌رسد اندازه آمیگدال کاهش یافته است و همانطور که آمیگدال کاهش می‌یابد، لایه بیرونی مغز ضخیم‌تر می‌شود.

اساسا، علم نشان داده است که مدیتیشن می‌تواند با فعال کردن بخشی از مغز که تصمیمات بهتر را می‌گیرد، به شما در بهبود استرس کمک کند.

تقویت حافظه و یادآوری اطلاعات

زمانی را تصور کنید که لیستی از اقلامی را که می‌خواستید از فروشگاه مواد غذایی بخرید، بدون آنکه آن را بنویسید، به خودتان بگویید. زمانی که شما به فروشگاه می‌رسید، فراموش کرده‌اید که برخی از این موارد چیست.

این زمانی است که ظرفیت حافظه فعال شما کاهش یافته است. شما زمانی از حافظه فعال خود استفاده می‌کنید که نیاز به نوشتن یادداشت در ذهنتان دارید تا در آینده ای نزدیک از آن استفاده کنید. مشکل اینجاست که برخی اوقات این یادداشت‌ها زمانی که به آن‌ها نیاز داریم، از ذهنمان پاک می‌شوند.

اگر حافظه فعال شما اطلاعاتی باشد که در یادداشت های ذهنی شما قرار دارد، بنابراین ظرفیت حافظه فعال شما مدت زمانی است که این یادداشت‌ها قبل از این که ذهنمان پاک شوند، در ذهن می‌مانند.

مدیتیشن ظرفیت حافظه فعال شما را بهبود می‌بخشد.

در یکی از مطالعات، حدود ۲۰۰ نوجوان مورد مطالعه قرار گرفتند، گروهی برای انجام تمرین ذهنی مدیتیشن، گروهی برای انجام یوگا و گروهی به عنوان گروه شاهد معین شدند. نتایج نشان داد که نوجوانانی که در گروه مدیتیشن حضور داشتند به طور قابل ملاحظه‌ای ظرفیت حافظه فعال بهتری نسبت به گروه‌های دیگر داشتند.

تسلط و مهارت کلامی

اگر تا به حال با کسی صحبت کرده اید و در پیدا کردن کلمات مناسب برای بیان آنچه سعی در گفتنش داشتید، مشکل پیدا کردید، یعنی تسلط کلامی شما در آن لحظه کافی نبوده است.

تسلط کلامی توسط کارشناس مهارت کلامی، مین لیو این‌گونه تعریف شده است، “توانایی پیدا کردن کلمات مناسب در زمان مناسب یا در شرایط مناسب”.

هنگامی که شصت و سه دانشجو از دانشگاه کارولینای شمالی، بدون تجربه مدیتیشن برای یک آزمایش داوطلب شدند که اثرات مدیتیشن را بر روی تسلط کلامی بررسی می‌کرد، نتایج نشان داد که در تسلط کلامی کسانی که درگیر مدیتیشن ذهن بودند، در مقایسه با گروه دیگر، بهبود معناداری ایجاد شده است. برای تکمیل این نتایج چشمگیر تاکید می‌کنم که گروهی که مدیتیشن می‌کردند، تنها ۲۰ دقیقه در روز و فقط برای چهار روز مدیتیشن انجام دادند.

افزایش تمرکز

با تمام اطلاعاتی که در عصر دیجیتال در دسترس ما وجود دارد، از دست دادن تمرکز بسیار آسان است. روزانه حدود ۱۰،۰۰۰ تبلیغات بازاریابی در معرض دید ما قرار می‌گیرد و به سختی می‌توانیم تشخیص دهیم که روی چه چیزهایی باید تمرکز کنیم. با فرهنگ عدم تمرکز مصنوعی که ایجاد کرده‌ایم، با سرریز اطلاعات باعث شده است که گستره تمرکز ما کاهش یابد.

با  صرف تنها ۲۰ دقیقه در روز و به مدت ۵ روز تمرین مدیتیشن، می‌توان قدرت تمرکز را بهبود بخشید.

تبدیل شدن مغز به یک ابرقدرت

تمام چین‌ و چروک‌هایی که در سطح بیرونی مغز دیده می‌شوند و شبیه جاده های پر پیچ و خم به نظر می‌رسند برای کمک به افزایش سرعت ارتباط سلول‌های مغزی تشکیل شده است. شکل این چین ‌ها به عنوان گریفیکت شناخته می‌شود. از آنجایی که مغز شما فضای زیادی در داخل جمجمه ندارد تا بتواند بزرگتر شود، تحت فشار قرار می ‌گیرد تا ظرفیت عملکرد مغز شما را افزایش دهد.

مغز کسانی که برای مدت‌های طولانی عمل مدیتیشن انجام داده اند، نسبت به کسانی که تمرین مدیتیشن انجام نداده‌اند، چین و چروک بیشتر و عمیق‌تری دارد. جالبتر اینکه، میزان همبستگی مستقیمی بین میزان چین و چروک مغز و تعداد سالهای مدیتیشن وجود دارد که نشان‌دهنده توانایی مغز ما برای ادامه رشد حتی در سنین بزرگسالی است.

این به این معنی است که هرچه بیشتر مدیتیشن انجام دهید، مغز شما در پردازش اطلاعات سریعتر و کارآمدتر عمل می‌کند، که می‌تواند به ویژه در لحظاتی که شما نیاز دارید سریع فکر کنید، مفید باشد.

حل مشکلات

هنگامی که مغز شما یک مشکل چالش برانگیز را حل می‌کند، به مهارتی نیاز دارد که روی مهم‌ترین چیز در بین حجم اطلاعات عظیم تمرکز کند.

یک مثال ساده از اینکه مغز شما مشغول حل و فصل چنین تعارضی است، زمانی است که شما در یک مهمانی پر سر و صدا با یک دوست صحبت می‌کنید. اگر مغز شما تمام صداهای متناقض اطراف شما را با کمک به نادیده گرفتن تمام سر و صدای اطراف و تمرکز بر روی صدای دوستتان شناسایی و رفع نکند، احتمالا یک سرریز حسی خواهید داشت.

همین اصل زمانی اتفاق می‌افتد که با چالش‌ حل مسائل سختتر برخورد کنید. شما باید قادر باشید مهم‌ترین عامل را تشخیص داده و توجه خود را بر آن متمرکز کنید.

مطالعات متعدد نشان می‌دهد افرادی که در فعالیت های مدیتیشن شرکت می‌کنند، در مقایسه با افرادی که مدیتیشن انجام نداده‌اند، در ارزیابی‌هایی که مهارت‌های حل مسائل را آزمون می کنند، عملکرد بهتری داشته‌اند.

این نشان می‌دهد که چرا کسانی که مدیتیشن می‌کنند به طور کلی سطح استرس پایین‌تری دارند و مغزشان در حل مسائل مهارت بیشتری دارد.

افزایش خلاقیت

مجله کسب و کار هاروارد آزمایش‌هایی انجام داده است که نشان می دهد ۱۰ تا ۱۲ دقیقه تمرین‌ مدیتیشن ذهنی برای ارتقاء خلاقیت کافی است. اکثر شرکت‌کنندگانی که در گروه مدیتیشن بودند، گزارش دادند مدیتیشن به آنها کمک کرد تا “ذهن خود را تصفیه کنند، بیشتر روی کار خود تمرکز کنند و راه حل‌های مبتکرانه‌ای بیابند”.

مدیتیشن ایده‌هایی را به طور مستقیم به لایه بیرونی مغز (نئوکورتکس) می‌رساند، جایی که همه تفکرات خلاقانه در آن اتفاق می‌افتد. جای تعجب نیست که چرا بعضی از شرکت‌های برجسته، مدیتیشن در محل کار را به عنوان یک دستاورد معرفی می‌کنند.

 “شرکت والت دیزنی اولین پذیرنده مدیتیشن در محل کار بود، زیرا آنها پس از اینکه کارکنان بر روی راه حل‌های خلاقانه مدیتیشن انجام دادند، متوجه افزایش چشمگیر خلاقیت شدند. ژنرال میلز یکی دیگر از شرکت‌هایی است که با انجام مراقبه و سکوت و ایجاد دسترسی به اتاق‌های مدیتیشن برای کارکنان خود، نوآوری را بهبود بخشیده است. گوگل یک برنامه مدیتیشن در منزل به نام “درون خودت را جستجو کن” دارد و برای مدیتیشن ذهنی با قدم زدن، یک مسیر هزارتو ساخته است.

کاهش اضطراب

حدود ۶٫۸ میلیون آمریکایی از اختلال اضطراب عمومی (GAD) رنج می‌برند و حتی اگر شما یکی از آنها نیستید، احتمالا حداقل هر روز نگران چیزی هستید.

هنگامی که نگرانی بخشی طبیعی از زندگی روزمره شما شود، می‌تواند عواقب وخیم برای شما داشته و مبتلا به بی‌خوابی و داشتن تنش و استرس و ذهنی ناآرام کند.

مدتهاست مدیتیشن به عنوان یک پادزهر برای اضطراب ایجاد شده است. محققان بیمارستان ویک فارست، پانزده داوطلب سالم را با سطوح عادی اضطراب روزمره برای آزمون این نظریه استخدام کردند. شرکت کنندگان هیچ تجربه مدیتیشن قبلی نداشتند. پس از شرکت در چهار کلاس مدیتیشن ذهنی ۲۰ دقیقه‌ای، گزارش شد که اضطراب در هر جلسه‌ای که مدیتیشن انجام دادند، تا میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

اسکن تصویربرداری مغز (سی تی اسکن) این افراد نشان داد که مدیتیشن، با فعال کردن قشر مفاصل قدامی که یکی از قسمت های مغز برای کنترل اضطراب است، باعث تسکین اضطراب می‌شود. اسکن‌ها همچنین کاهش ماده خاکستری آمیگدال را که بخشی مهمی از مغز برای اضطراب و استرس است را نشان می‌دهند.

جوان ماندن مغز

اکثر نورون ها در مغز شما درون یک بخش معروف به ماده خاکستری قرار دارند. موارد ضروری مانند حافظه، احساسات، صحبت کردن، تصمیم‌گیری و خودکنترلی در این ماده خاکستری اتفاق می‌افتد.

پس از رسیدن به ۳۰ سالگی، مغز شما به آرامی شروع به کوچک شدن می‌کند. اما شواهد نشان می‌دهد که کسانی که مغز خود را با مشارکت در فعالیت‌های منظم مدیتیشن  فعال نگه می‌دارند، می‌توانند به طور کامل از کوچک شدن آن جلوگیری می کنند.

یک مطالعه از UCLA نشان داد که افرادی که مدت‌های طولانی مدیتیشن کرده‌اند، نسبت به کسانی که سابقه مدیتیشن نداشتند، میزان کمتری از ماده خاکستری را بر اثر افزایش سن از دست داده بودند. اسکن مغز کسانی که به طور متوسط به مدت ۲۰ سال مدیتیشن داشتند، حجم ماده خاکستری بیش از انتظاری را در مغزشان نشان داد.


بیشتر بخوانید:

روش های تقویت حافظه و افزایش هوشیاری ذهن


افزایش انعطاف پذیری

انعطاف پذیری شناختی، عملکردی حیاتی است که به عنوان توانایی برای تطبیق رفتار در پاسخ به تغییرات در محیط توصیف شده است.

تصور کنید اگر شما در یک کشور جدید شروع به زندگی کنید، سطح انعطاف پذیری شناختی شما تعیین خواهد کرد که با چه سرعتی می‌توانید خود را با تمام تغییرات در محیط مانند داشتن فرمان در طرف دیگر ماشین، یادگیری زبان محلی و فهمیدن ظرافت‌های فرهنگ جدید، تطبیق دهید.

در مطالعه‌ای که انعطاف پذیری شناختی را مورد بررسی قرار داده بود، کسانی که مدیتیشن می‌کردند نسبت به کسانی که سابقه مدیتیشن نداشتند، عملکرد بهتری نشان دادند. مطالعه نشان داد که تمرکز ذهنی با ارتقاء انعطاف پذیری شناختی مرتبط است.

بنابراین اگر شما همواره در تطابق با وضعیت جدید مشکل دارید، ممکن است کمی مدیتیشن، اندکی از مشکل شما را حل کند.

کاهش افسردگی

یک بررسی تحقیقاتی که در مجله انجمن پزشکی داخلی آمریکا در ژانویه سال ۲۰۱۴ منتشر شده بود، نشان داد که مدیتیشن به اندازه داروی ضد افسردگی موثر است.

مطالعه دیگری درباره مدیتیشن ذهن آگاهی که توسط روانشناسان دانشگاه اکستر منتشر شده است، مدیتیشن را بهتر از دارو یا مشاوره برای افسردگی می داند. آن‌ها دریافتند که پس از چهار ماه مدیتیشن، حدود ۷۵٪ از بیماران به قدری احساس خوبی پیدا کردند که مصرف داروهای ضدافسردگی را متوقف کردند.

حتی اگر شما از افسردگی بالینی رنج نمی برید، اگر غمگین هستید، مدیتیشن خلق و خوی شما را بهبود خواهد بخشید.

کاهش درد

در آزمایشات بالینی نشان داده شده است که مدیتیشن درد مزمن را تا میزان ۵۷ درصد کاهش داده و مدیتیشن کنندگان باتجربه می توانند دردشان را تا بیش از ۹۰ درصد کاهش دهند. مطالعات اسکن مغز نشان می‌دهد که مدیتیشن می‌تواند ساختار مغز را به طور فیزیکی تغییر دهد به طوری که دیگر درد در همان میزان شدت را احساس نمی‌کند.

کلینیک‌ها اکنون مدیتیشن ذهن را برای کمک به بیماران مبتلا به انواع بیماری‌هایی مانند سرطان، آرتروز و بیماری های قلبی تجویز می کنند.

درست مثل بسیاری از مطالعات دیگر که به بررسی مزایای مدیتیشن می‌پردازند، می توانید نتایج مدیتیشن را در یک دوره کوتاه مدت مشاهده کنید، حتی اگر قبلا آن را انجام نداده‌اید.

دانشگاه ویک فارست مطالعه‌ای انجام داد که در آن مغز ۱۵ نفر از افراد سالم را، در حالی که در حال درد کشیدن بودند، اسکن کرد. یک مربی به آن‌ها برای ۴ روز تمرینات مدیتیشن داده و در روز پنجم ۴۰% کاهش در حساسیت به درد را نسبت به زمانی که مدیتیشن انجام نداده بودند، تجربه کردند.

افزایش خویشتن داری

اگر تا به حال در معرض وسوسه خوردن بستنی هنگام داشتن رژیم غذایی یا روشن کردن سیگار هنگام تلاش برای ترک آن بوده‌اید، مدیتیشن ممکن است دقیقا همان چیزی باشد که می‌تواند به شما انرژی اضافه برای خویشتن‌داری را بدهد.

در حقیقت، مدیتیشن حتی می‌تواند به افراد کمک کند تا از انواع مختلف اعتیاد رهایی یابند. مدیتیشن قشر قدامی و قشر بیرونی را که بخش‌هایی از مغز شما مربوط به خویشتن‌داری می‌باشد را فعال می‌کند.

یک مطالعه نشان داد افراد سیگاری که ۵ ساعت مدیتیشن را طی دو هفته انجام دادند، نسبت به افراد سیگاری که مدیتیشن نداشتند، ۶۰٪ مصرف سیگار را کاهش دادند.

افزایش شادی

اگر تا به حال تجربه لذت‌بخش “نشئگی پس از ورزش” را تجربه کرده باشید، می‌دانید که آزاد شدن اندورفین در مغز شما چه حسی را به وجود می‌آورد. آندورفین‌ها انتقال دهنده‌های عصبی‌ای هستند که بدن شما از آن‌ به عنوان مسکن طبیعی استفاده می‌کند، همانطور مسئول احساس شادی در شما نیز هستند.

نتایج تحقیقی که ۱۱ دونده نخبه و ۱۲ مدیتیشن‌کننده آموزش‌دیده در آن بررسی شدند، نشان داد در بدن هر دو گروه پس از دویدن و انجام مدیتیشن، میزان قابل توجهی از اندورفین‌ ترشح شده است. جالب‌تر این که اثرات لذت‌بخش آزاد شدن اندورفین در این گروه‌ها مقایسه شده و این لذت در گروه مدیتیشن‌کننده بالاتر بود.

درمان بی خوابی

اگر با اختلالات خواب مواجه هستید، مدیتیشن به راحتی این مشکل را برطرف می کند. طی مطالعه ای که در سال ۲۰۰۹ انجام شد، مشخص گردید که مدیتیشن در درمان بی خوابی نقش موثری دارد و باعث بهبود کیفیت خواب می شود.

همچنین مقاله ای در سال ۲۰۱۵ در مجله پزشکی JAMA منتشر گردیده که نتایج آن نشان می دهد که مدیتیشن باعث بهبود کیفیت خواب در افراد مسنی که از اختلالات خواب رنج می بردند، شده است.

کاهش فشار خون

مدیتیشن منظم، فشار خون بالا را کنترل می کند. از فشار خون بالا به عنوان قاتل خاموش یاد می شود چون در اکثر موارد دارای علایم خاصی نمی باشد. ولی به طور قابل توجهی باعث آسیب به قلب و عروق می شود.

مطالعه ای که در سال ۲۰۰۸ توسط دانشگاه کنتاکی انجام شده نشان داد که مدیتیشن یک درمان موثر برای کنترل فشار خون بالاست و حتی می تواند عوارض جانبی داروهای ضد فشار خون را کاهش دهد. مدیتیشن برای کاهش فشار خون سیستولیک و دیاستولیک مفید است.

بهبود سلامت قلب و عروق

مدیتیشن سلامت قلب و عروق را بهبود می بخشد و خطر ابتلا به حملات قلبی و سکته مغزی را کاهش می دهد. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۲ انجام شده به خوبی این موضوع را مشخص کرده و نشان داده که مدیتیشن حملات قلبی، سکته مغزی و حتی مرگ زودرس ناشی از بیماری قلبی را کاهش می دهد.

مدیتیشن با کاهش فشار خون، کاهش استرس و کاهش عصبانیت و خشم که همگی از عوامل ایجاد کننده مشکلات قلبی اند، به افزایش سلامت قلب و عروق کمک می کند.

برای مبارزه با مشکلات قلبی و عروقی که یکی از علل مهم مرگ و میر هستند، روزانه ۲۰ دقیقه به مدیتیشن بپردازید.

افزایش ایمنی بدن

پژوهشگران افراد را به دو گروه تقسیم کردند. افراد یکی از این گروه ها به مدت هشت هفته و به طور منظم به انجام تمرین های مدیتیشن پرداختند. پس از گذشت این زمان به هر دو گروه، ویروس سرماخوردگی تزریق شد.

این پژوهش آشکار ساخت که بدن افرادی که مدیتیشن کرده بودند با ساخت آنتی بیوتیک هایی، بر علیه آن سرماخوردگی به مقابله برخاست و به افزایش سیستم ایمنی آنها انجامید. همین امر نیز سبب شد که افراد این گروه مقاومت بیشتری را در مقابل بیماری از خود نشان دهند.
انجام دائم مدیتیشن از آسیب های ژنتیکی جلوگیری به عمل می آورد

در پژوهشی که در میان افرادی که از سرطان جان سالم به در برده بودند و مراحل کامل انجام مدیتیشن را پشت سر گذاشته بودند، نشان داد که تلومرهای این شرکت کنندگان، برای مدت طولانی تری رشد یافته بود. تلومرها نوعی پروتئین پیچیده هستند که از «دی اِن اِی» ما مراقبت به عمل می آورند.

این مطالعه پیشنهاد می کند که کاهش استرس، می تواند به افزایش دوام تلومرها بیانجامد. با این حال باید پژوهش های بیشتری در این زمینه انجام شود تا نتایج قطعی از آنها حاصل شود.

کاهش حس تنهایی

تنهایی مخصوصا در افراد مسن، مشکلات زیادی را برای سلامتی ایجاد می کند. تنهایی یک فاکتور مهم در ایجاد بیماری و مرگ و میر افراد سالخورده می باشد که با مدیتیشن می توان اثرات منفی ناشی از تنهایی را کاهش داد.

جلوگیری از آسیب های ژنتیکی

مدیتیشن می تواند میزان بیان ژن ها را تغییر داده و مقدار ژن های التهابی را کاهش دهد و این به نوبه خود باعث بهبود جسمی سریع تر طی شرایط استرس زا می شود. به علاوه کاهش ژن های التهابی می تواند فرآیندهای عصبی، رفتاری و بیوشیمیایی را تغییر دهد و از بیماری های التهابی جلوگیری کند.

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۴ انجام شده، نشان داده که در متخصصین مدیتیشن به سرعت هیستون داستیلازها تغییر نموده و بیان ژن های التهابی کاهش می یابد. این تغییرات در ژن هایی انجام شده که هدف داروهای ضدالتهابی و ضد درد می باشند.

ساده ترین راه برای شروع مدیتیشن

مهمترین وجه مثبت مدیتیشن این است که بسیار ساده بوده و شما می‌توانید همین حالا آن را انجام دهید.

در اینجا دستورالعمل‌های گام به گام و بسیار ساده‌ای برای مدیتیشن وجود دارد که می‌توانید به کار برده و  بلافاصله مدیتیشن را شروع کنید تا مزایای آن‌ را تجربه کنید:

  1. ۵-۱۰ دقیقه زمان برای این کار کنار بگذارید.
  2. فضایی امن همراه با کمترین عوامل حواس‌پرتی را پیدا کنید.
  3. به راحتی روی یک صندلی یا زمین بنشینید و پشت خود را صاف نگه دارید (قوز نکنید).
  4. از بینی خود چند نفس عمیق بکشید و از دهان خارج کنید.
  5. چشمانتان را ببندید یا به جسمی که در ذهن انتخاب کرده‌اید، خیره شوید.
  6. طبیعی نفس بکشید و به آرامی تمرکز خود را روی تنفس خود قرار دهید.
  7. اگر حواستان پرت شد، به آرامی آن را بر تنفس خود هدایت و روی آن تمرکز کنید.
  8. در صورت اتمام مراحل، چند لحظه صبر کنید تا قبل از شروع هر کاری اثرات مدیتیشن فروکش کند.

اگر کمی راهنمایی بیشتری بخواهید یا تمایل داشته باشید درباره مدیتیشن بیشتر بدانید، اعتماد مگ مطلب زیر را برای مطالعه به شما پیشنهاد می کند:

آموزش مدیتیشن و تمرینات آن

این مطلب به شما کمک می‌کند تا بدانید مدیتیشن چیست و شما را گام به گام راهنمایی می‌کنند که چگونه این کار را انجام دهید، حتی اگر اصلا با این مفهوم جدید آشنا نباشید.

مسیری برای رسیدن به بهترین نوع خودتان

راه حل نهایی برای خوشبختی در زندگی: به جای این‌که همه چیز را ساده تر کنید، خودتان را قوی‌تر کنید. مدیتیشن توانایی ذهنی‌ای که نیاز دارید را پرورش داده و خلق و خوی شما را بهبود می‌بخشد.

تصور کنید که در شروع روز برای هر اتفاقی حاضر و آماده هستید. استرس در خانه را می‌زند ولی شما آن را به خانه راه می‌دهید و دوباره آن را به بیرون راهی می‌کنید.

شما می‌توانید روی چیزهایی که بیشتر برایتان مهم هستند متمرکز بمانید و دوباره با خودتان ارتباط صمیمی برقرار کنید.

پس وقت بگذارید و حاضر بودن و غرق شدن در زمان حال را تمرین کنید. حالا متوجه شدید که چگونه زندگی خود را زیباتر کنید.